У рамках традиційних педагогічних читань 28 грудня 2018 року у Львівському професійному коледжі готельно-туристичного та ресторанного сервісу методистом коледжу Іриною Кондратюк був проведений тренінг на тему «Покоління Z: як порозумітися з зетами».

Сьогодні часто обговорюється тема «теорії поколінь», відповідно до якої кожне покоління має свою унікальність. Покоління Z особливе тим, що виросло в епоху діджиталізації та більших можливостей. І з кожним днем воно робить більший вплив на цей світ. Це зміни, які можуть стати критично важливими у близькому майбутньому.

Нинішнє покоління учнів, народжених після 2000 року, – це перше повністю цифрове покоління. Їх називають «generation Ζ» або «покоління Ζ», «цифрові люди», бо вони пов'язані між собою за допомогою мережі Інтернет, YouTube, мобільних телефонів, SMS і MP3-плеєрів. Їх цінності знаходяться ще в процесі формування, але психологи відзначають тяжіння до індивідуалізму, самовпевненість і спрямованість до успіху.

У ході тренінгу була практично опрацьована низка прийомів сучасних педагогічних технік, які можуть бути цікавими саме для зетів, аби праця педагогів коледжу давала найкращий результат.

Зважаючи на опрацьовані особливості покоління Z, можливості та проблеми зетів, учасниками були окреслені прості правила поведінки та спілкування з учнями даного покоління:

• Ставити завдання коротко, адже сучасні діти приділяють мінімум часу новій інформації.
  • Якщо завдання велике, розподіляти його на максимально на короткі пункти.
  • Прописувати ці завдання, тому що учні не звикли все запам’ятовувати.
  • Обов’язково хвалити учнів, бо вони залежні від наших «лайків».
  • Ставити перед ними не тільки чіткі завдання, але й терміни.
  • Робити пояснення за допомогою малюнків, бо вони краще розуміють намальовані образи, ніж слова.
  • Головний фактор – зацікавленість, тому навчати учнів через гру, що по-справжньому зацікавить.

Отже, покоління є досить різні, а тому при спілкуванні зі своїми учнями чи їхніми батьками необхідно враховувати всі особливості, що характерні цьому поколінню, до того ж потрібно зважати на події, що могли вплинути на людину. Завдяки цьому можна буде уникнути можливих конфліктів та зберегти чудові відносини один з одним.

Ірина Кондратюк, методист